Konkurs rodzinny Chodź pokażę Ci mój Wrocław

Ogłaszamy i zapraszamy do konkursu na fotoreportaż o tematyce miejskiej
pn.
„CHODŹ POKAŻĘ CI MÓJ WROCŁAW”, którego idea polega na wykonaniu zdjęć miejsc mało znanych, interesujących we Wrocławiu i przyjaznych rodzinom.

Organizatorem konkursu jest Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego – jednostka organizacyjna Gminy Wrocław z siedzibą przy Pl. Dominikańskim 6.

Jesień to czas także dla mieszkańców, by popatrzyli na swoje miasto inaczej niż zwykle, z perspektywy dziecka. Do uwiecznienia rodzinnych podróży po miejscach ciekawych, nieoczywistych, gdzie można dobrze spędzić czas z dzieckiem zachęca Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego poprzez konkurs „Chodź, pokażę Ci mój Wrocław”.

Ideą konkursu jest zaprezentowanie miejsc, które są mało znane, a jednocześnie interesujące i przyjazne rodzinom. Miejsca, gdzie czas płynie inaczej, można odpocząć i zregenerować siły. Można też zaprezentować miejsca dobrze znane i chętnie odwiedzane przez całe rodziny z ciekawym uzasadnieniem takiego wyboru. Czy Wrocław jest miastem, które można odkrywać w codziennych rodzinnych wędrówkach po najbliższej okolicy? Organizatorzy konkursu liczą, że wrocławianie pokażą, że tak właśnie jest.

Pracami konkursowymi mogą być fotografie, dziecięce prace plastyczne lub krótkie formy tekstowe – przygotowane przede wszystkim przez dzieci.

Wrocław składa się z wielu barwnych osiedli, od malutkich przez wielkopowierzchniowe, od pełnych zabytków po zabudowane wieżowcami, a jeszcze inne do tej pory zachowały małomiasteczkowy charakter. Nawet na osiedlach, gdzie dominują „blokowiska” są miejsca-perełki, odkrywane przez kolejne pokolenia mieszkańców. To właśnie wrocławskie osiedla mają takie tereny, budynki czy historie, o których nie każdy mieszkaniec miasta wie. Tworzą one jeden Wrocław. Konkurs „Chodź pokażę Ci mój Wrocław” to zaproszenie, by podzielić, a nawet pochwalić się tymi miejscami.

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zachęca, by ruszyć na rodzinne odkrywanie okolicy. Może tuż obok miejsca swojego zamieszkania wrocławianie odkryją miejsca zupełnie im nieznane.   Jesień to dobry czas, żeby wziąć za rękę swoje pociechy i wybrać się na spacer po najbliższej okolicy. Spojrzeć na okolicę oczami dzieci, z ich ciekawością i zachwytem. Spisanie lub sfotografowanie takich rodzinnych wypraw, ukazanie mało znanych bądź najciekawszych miejsc na własnym lub sąsiednim osiedlu przez pryzmat własnych odczuć i doświadczeń.

Uczestnicy konkursu proszeni są o wybranie jednej z trzech form konkursowych. Mogą to być fotografie z krótkim (jednozdaniowym) opisem, co ono przedstawia. Inną formą są dziecięce prace plastyczne – w tym przypadku mali artyści mają pełną dowolność tworzenia i to oni wybierają, czy będzie to rysunek, figurki z plasteliny, kolaż, a może jeszcze coś innego. Trzecim sposobem na podzielenie się miejscem, które zachwyca wrocławskie rodziny, jest forma pisana – reportaż, relacja. Z najciekawszych zgłoszonych prac stworzony zostanie e-przewodnik „Chodź, pokażę Ci mój Wrocław” widziany oczami dziecka, a uczestnicy otrzymają nagrody.

Dla kogo?

Konkurs ma charakter otwarty. Kierowany jest do dzieci od 5 do 9 roku życia oraz ich rodziców (opiekunów prawnych lub babć, dziadków czy też innych osób pełnoletnich, sprawujących nad nimi opiekę podczas realizacji zadań konkursowych). W konkursie można wziąć udział zespołowo. Zachęcamy do udziału również Placówki Szkolno-Przedszkolne wraz z opiekunami.

Zadania

Uczestnicy muszą najpierw wybrać niefikcyjne miejsce we Wrocławiu – może to być osiedle, blok, budynek, ulica, aleja, pomnik przyrody, polana, park itd.

Kolejnym krokiem jest opracowanie pracy konkursowej (zdjęć, pracy plastycznej lub pracy słownej), w której zaprezentowane zostanie wybrane miejsce. Poprzez pracę konkursową uczestnicy wskazują nie tylko miejsce, ale to, co jest w nim niezwykłego, ważnego, ciekawego. Pobocznymi tematami, które przy okazji warto poruszyć są wyzwania związane z pandemią i zmianami klimatycznymi.

Cele konkursu:

 1. Promowanie aktywnego spędzania wolnego czasu z najmłodszymi w przestrzeni miejskiej.
 2. Promocja Gminy Wrocław poprzez zachęcenie mieszkańców do wspólnego spędzania czasu.
 3. Odkrywanie, eksplorowanie, a także promowanie atrakcyjnych – mało znanych miejsc we Wrocławiu.
 4. Umocnienie relacji międzyludzkich, budowanie wspólnoty.
 5. Rozpoznawanie wyobraźni dziecięcej (świat oczyma dziecka).

Zgłoszenia do Konkursu oraz harmonogram Konkursu

 1. Każda drużyna jest zobowiązana do przesłania prawidłowo wypełnionego kwestionariusza, wraz z zadaniem konkursowym (do wyboru jedno z poniższych zadań):
 • maksymalnie cztery zdjęcia bez wizerunków osób (rozszerzenie JPEG) wraz z jednozdaniowym opisem,
 • skanem/zdjęciem pracy plastycznej wykonanej przez dziecko (dzieci) dowolną techniką,
 • krótkim opisem wybranego miejsca, pomnika przyrody, budynku itd. (maksymalnie: 500 znaków ze spacjami)

na adres mailowy: bogumila.katkowska@wcrs.wroclaw.pl

 1. Zgłoszenia konkursowe są przyjmowane w terminie od 1 lipca 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021
 2. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo nieuwzględnienia zgłoszenia uczestników w Konkursie w przypadku słabej jakości zdjęć lub zdjęć z wizerunkiem członków zespołu.
 3. Wyłonienie zwycięzców oraz wyróżnionych prac nastąpi do dnia: 30 stycznia 2022 r.
 4. Uczestnicy Konkursu zostaną poinformowani drogą mailową o wynikach do dnia 30 stycznia 2022 r.
 5. Odbiór nagród nastąpi w terminie od 1 lutego 2022 r.

Nagrody w Konkursie:

Nagroda główna dla zwycięzcy/zwycięzców: publikacja pracy wraz z opisem w e – przewodniku oraz / lub w przewodniku pn. „Chodź, pokażę Ci mój Wrocław”. Autorzy wyróżnionych prac otrzymają nagrody rzeczowe lub inne nagrody w zależności od sytuacji epidemiologicznej.

Dodatkowe informacje:

Wszelkie informacje wraz z Regulaminem nt. niniejszej edycji Konkursu pn.  „Chodź, pokażę Ci mój Wrocław” można uzyskać we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego, zespół Wrocławskiej Koncepcji Edukacyjnej, tel. 71 77 24 903 lub 944,  

e-mail: bogumila.katkowska@wcrs.wroclaw.pl

wke.wcrs.wroclaw.pl

Regulamin-aktualny_Formularz zgłoszenia

Chodź pokażę Ci mój Wrocław_plakat_A4

 

1 thought on “Konkurs rodzinny Chodź pokażę Ci mój Wrocław”

 1. Pingback: Konkurs „CHODŹ POKAŻĘ CI MÓJ WROCŁAW” – Szkoła Podstawowa nr 67 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu we Wrocławiu

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content