Wystawa plenerowa zatytułowana Pełno ich nigdzie.
Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej stanęła na wrocławskim Rynku wieczorem 7 września i będzie można ją oglądać do 5 października. W nietypowej, przestrzennej formie prezentuje ona wybranych kilkadziesiąt polskich murali z różnych miast, które upamiętniają przedwojenną żydowską społeczność.
Ekspozycja opowiada o wybranych wątkach historii polskich Żydów oraz przybliża współczesne sposoby przywracania pamięci o relacjach polsko-żydowskich przez aktywistów miejskich i stowarzyszenia lokalne.
Na wystawę składa się 12 tematycznych sekcji, które poruszają tematy wkładu polskich Żydów w rodzimą kulturę i gospodarkę, a także opowiadają o wiekach wspólnej historii. Na wystawie nie zabrakło miejsca dla polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a także na bolesne rozdziały polsko-żydowskich losów m.in. Zagłady czy kampanii antysemickiej w Marcu ’68.
Przez cztery tygodnie wystawie towarzyszyć będą różnorodne wydarzenia, które przybliżą historię polskich Żydów, ale także dzieje ludności żydowskiej w dawnym Wrocławiu (Breslau). Zachęcamy zarówno do obejrzenia wystawy, jak i uczestnictwa w zaplanowanych wydarzeniach, które ją uzupełniają. Wszystkie są bezpłatne, ale na niektóre z nich obowiązywać będą zapisy.
Jakie wydarzenia towarzyszą wystawie Pełno ich nigdzie we Wrocławiu
- 12.09 (wtorek) godz. 17.00 Wielka nadzieja, wielki sen – debata o ludności żydowskiej na Dolnym Śląsku po 1945 r., wstęp wolny (klik – przejdź do szczegółów wydarzenia na Facebooku)
- 13.09 (środa) godz. 17.00 Klub Książki Żydowskiej – Stramer, wstęp wolny (klik – przejdź do szczegółów wydarzenia na Facebooku)
- 20.09 (środa) godz. 17.00 oprowadzanie po Synagodze pod Białym Bocianem – zapisy od 11 września (klik – przejdź do szczegółów wydarzenia na Facebooku)
- lekcja hebrajskiego – szczegóły i zapisy wkrótce
- 27.09 (środa) godz. 10.00 młodzieżowa gra miejska
- 28.09 (czwartek) godz. 17.00 spacer śladami wrocławskich żydowskich domów towarowych – szczegóły i zapisy wkrótce
- spotkanie autorskie – szczegóły wkrótce
Wystawa „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni publicznej” powstała we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo. Wystawę i wydarzenia towarzyszące zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu z funduszy EOG i funduszy norweskich oraz budżetu krajowego.