Opis projektu
Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza młodzież do udziału w trzeciej edycji projektu społeczno-edukacyjnego realizowanego we współpracy z Liceum Ogólnokształcącym nr IV im. Stefana Żeromskiego we Wrocławiu oraz Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. W tegorocznej edycji do współpracy zaprosiliśmy również Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.
W 2021 roku przypadająca 13 grudnia 2021 roku 40. rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego skłoniła nas do przypomnienia wydarzenia i pobudzenia refleksji wśród młodszych wrocławian nad rozumieniem „WOLNOŚCI”, pojęcia tyleż abstrakcyjnym, co nieustająco wymagającego odpowiedzi. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Adam Bodnar, który biorąc po uwagę sytuację związaną z epidemią – z perspektywy prawa, w zgodzie z Konstytucją RP – wyjaśniał „problem wolności”. Fundament to bezdyskusyjnie WOLNOŚĆ, ale refleksji bezpośrednio sprzyja ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Dlatego w drugiej edycji chcieliśmy zachęcić młodzież, aby poszukała odpowiedzi na pytania m.in.: czym jest odpowiedzialność, jak rozumiemy odpowiedzialność w środowisku rodzinnym, szkolnym, lokalnym, w społeczeństwie, co oznacza, że „jestem odpowiedzialny”. Na spotkanie inaugurujące projekt zaprosiliśmy Panią Janinę Ochojską-Okońską – rozmowa była niezwykle interesująca i wzruszająca. Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w spotkaniu zadając gościowi wiele pytań. Teraz chcielibyśmy zaprosić młodzież do kolejnej edycji projektu i dyskusji nad pojęciem RÓWNOŚCI.
Celem projektu jest stworzenie przestrzeni do rozmowy o równości i jej aspektach poprzez przygotowanie scenariusza gry miejskiej/terenowej. Do projektu przystąpić mogą zespoły z Wrocławia, Aglomeracji Wrocławskiej lub Gdańska mające pełnoletniego opiekuna. W kolejnych etapach uczestnicy wezmą udział w praktycznych warsztatach przygotowujących do stworzenia zadania projektowego. Warsztaty zostaną przeprowadzone online w uzgodnionych z uczestniczącymi w projekcie zespołami terminach. Projekt zakończy – podsumowujący całość – panel dyskusyjny, a wyróżnione zespoły pojadą na wspólny wyjazd.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z jednym z wyróżnionych zespołów w poprzedniej edycji: ROZMOWA
Uczestnicy projektu
W projekcie uczestniczą pięcioosobowe zespoły młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z Wrocławia, Aglomeracji Wrocławskiej lub Gdańska mające pełnoletniego opiekuna.
Zadanie projektowe
Zadaniem uczestników będzie przygotowanie scenariusza gry miejskiej.
Ramy czasowe projektu
Rozpoczęcie projektu: spotkanie z Jerzym Owsiakiem – polskim dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, działaczem charytatywnym i społecznym, założycielem i prezesem Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pomysłodawcą i organizatorem corocznego Finału WOŚP. Spotkanie odbędzie się 06 grudnia 2023 w godz. 12:30-13:30 online. Na spotkanie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby: młodzież z klas 8 szkół podstawowych oraz ze szkół ponadpodstawowych (nie tylko planujące zmierzyć się z realizacją zadań w projekcie). Spotkanie zostanie przeprowadzone na ogólnodostępnej platformie. Link do spotkania zostanie przesłany zgłoszonym uczestnikom projektu.
Termin zgłoszenie zespołu do projektu: 10 grudnia.
Termin przesłania prac do: 04.03.2024.
Wyjazd wyróżnionych zespołów w terminie: 08-09 kwietnia 2024.
Termin zgłoszenia na spotkanie z Jerzym Owsiakiem: do 30 listopada 2023.
Zgłoszenie do projektu
1. ZGŁOSZENIE UDZIAŁU W PROJEKCIE społeczno-edukacyjnym (czyli wypełnioną KARTĘ ZGŁOSZENIA OPIEKUNA ZESPOŁU DO PROJEKTU) proszę przesłać na adres: anna.ducka@wcrs.pl.
Dokumenty do pobrania REGULAMIN PODSUMOWANIE Z REALIZACJI KARTA ZESPOŁU WYRÓŻNIONEGO ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH
2. ZGŁOSZENIE UDZIAŁU W WYKŁADZIE PANA JERZEGO OWSIAKA – proszę wypełnić poniższy formularz zgłoszeniowy. Udział w wykładzie jest bezpłatny, jednak obowiązuje limit miejsc. Nauczyciel może zgłosić udział klasy pod warunkiem, że będzie transmitował wykład klasie poprzez platf