Kolorowa Europa

20 lat Polski w Unii Europejskiej

W tym roku mija 20 lat od chwili, gdy Polska wraz z Węgrami, Słowacją, Słowenią, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Cyprem         i Maltą przystąpiła do Unii Europejskiej. To był historyczny moment, czas wielkich zmian i nowych możliwości. Z tej okazji Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza do udziału w specjalnie przygotowanych wydarzeniach dla dzieci                 i młodzieży, które będą odbywać się pod hasłem „Kolorowa Europa”. Ideą świętowania jest przekazanie młodemu pokoleniu – urodzonemu w Polsce, która jest krajem członkowskim UE – jaki to zaszczyt i radość. Zapraszamy do wspólnego świętowania!   W planach są spotkania podczas festiwalu piosenki, warsztatów o Europie czy rozgrywek planszowych. 

Początek projektu

„Kolorową Europę” rozpoczęła pod koniec marca dyskusja młodzieży o Polsce przed i po wejściu do Unii Europejskiej oraz możliwościach, jakie młodym oferuje Europa. Odbywała się w ramach cyklicznego wydarzenia, jakim jest Forum Dyskusyjne Młodzieży Wrocławia. Szkołą, która poprowadziła obecną edycję Forum to XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Do udziału zaproszone zostały zespoły z ośmiu wrocławskich szkół ponadpodstawowych wraz z nauczycielem: LOI, LO IV, LO V, LO IX, LO XV, LO XVI, T 1 i Navigo. 

Planowane wydarzenia

Festiwal Piosenki Europejskiej  odbędzie się na pl. Wolności 11 maja w godz. 10.00-13.00. Do udziału mogą zgłosić się zespoły wokalne, chóry wrocławskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które
zaprezentują swoje talenty wokalne, taneczne. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 20 kwietnia. Zapisy na stronie Festiwal Piosenki Europejskiej

Punkt Informacyjny Unii Europejskiej we Wrocławiu zaprasza na lekcje europejskie. Spotkania prowadzone są w formie stacjonarnej, a udział w nich jest bezpłatny. Zajęcia trwają około 60 minut, a językiem wykładowym spotkania może być język polski lub język angielski. Cenne treści merytoryczne, ale i zadania, quizy, gry sprawiają, że czas lekcyjny jest niezwykle atrakcyjny. Oferta jest bogata i zróżnicowana, a proponowane tematy są dostosowane do wieku uczestników. 

Dla kogo: szkoły podstawowe i ponadpodstawowe

Ile osób: do 30 osób

Gdzie:  Punkt Informacyjny Unii Europejskiej, Widok 10, 50-052 Wrocław

Kiedy: terminy dostosowane do szkoły

Zapisymail wroclaw@europeinfo.eu i numer telefonu 71 324 09 10 oraz + 48 575 050 455

Więcej wydarzeń: https://20latwue.pl/wydarzenia/

Schengen, czyli strefa bez granic” to spotkanie przygotowane przez SP nr 77. Strefa Schengen to jedno z najważniejszych osiągnięć integracji europejskiej – jest nierozerwalnie związana z UE. Zapoczątkowana w 1985 r. jako międzyrządowy projekt pięciu państw UE – Francji, Niemiec, Belgii, Holandii i Luksemburga – stopniowo przekształciła się w największy na świecie obszar swobodnych podróży. Na zajęciach dowiesz się jak bardzo poprawił się komfort przemieszczania się osób oraz jak bardzo został ułatwiony przewóz towarów w obszarze strefy. Mini wykład poprowadzą uczniowie klas 7 z koła geograficznego. Po nim będzie do rozwiązania quiz typu Kahoot (będą potrzebne telefony). 

Dla kogo: szkoły podstawowe kl. 7-8 i ponadpodstawowe kl. 1-2

Ile osób: do 30 osób

Gdzie: SP 77 we Wrocławiu ul. św. Jerzego 4 gabinet 68 (segment III, 2 piętro)

Kiedy: czwartki 10:40 -11:25,                                        piątki 8:50 -9:35 lub od 11:40

Zapisy: formularz poniżej

Złap równowagę w Unii Europejskiej” to spotkanie przygotowane przez dr inż. Mirelę Kaczmarek
z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytet Wrocławski. Zajęcia, na których Uczestnicy będą mieli okazję poznać zasady równowagi oraz zastosować je w praktyce. Podczas warsztatów będą aktywnie eksperymentować budując własną zabawkę wykorzystującą prawa fizyki do utrzymania równowagi. A to wszystko w kolorach krajów Unii Europejskiej! 

Dla kogo: szkoły podstawowe kl. 2-6

Ile osób: do 30 osób

Gdzie: w zgłoszonej placówce

Kiedy: poniedziałek 13 maja, środę 22 maja

Zapisy: formularz poniżej

BRAK TERMINÓW

Europejskim szlakiem sztuki” to zajęcia przygotowane przez Autorskie Liceum Navigo. Czy wiecie, że patrzenie na piękny obraz sprawia, że organizm ludzki uwalnia dopaminę, co powoduje, że człowiek odczuwa zadowolenie? Jeśli chcecie się o tym przekonać i lubicie zajęcia artystyczne, zapraszamy Was w podróż „Europejskim szlakiem sztuki”. Będziecie mieli okazję bliżej poznać artystów takich jak m.in. Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Claude Monet czy Gustav Klimt oraz za pomocą dostępnych materiałów stworzyć coś pięknego. Gwarantujemy ciekawe zajęcia, dobrą zabawę oraz świetne towarzystwo.

Dla kogo: szkoły podstawowe kl. 6-8

Ile osób: ok. 20 osób

Gdzie: Przejście Dialogu, ul. Świdnicka 19, Wrocław

Kiedy: 24 maja 2024, godz.: 10:00-12:00

Zapisy: formularz poniżej

Sprawdźmy swoją wiedzę o Europie!” to konkurs przygotowany przez SP nr 15. W kilkuosobowych zespołach sprawdzimy znajomość – map, flag, znanych postaci. Nie zabraknie emocji 🙂

Dla kogo: szkoły podstawowe kl. 6-8

Ile osób: ok. 20 osób

Gdzie: SP 15, biblioteka ul. Morelowskiego 43

Kiedy: 10 maja 2024, godz.: 10:00-11:00

Zapisy: formularz poniżej

Wynalazki i odkrycia europejskie” to zajęcia z zakresu nauk przyrodniczych przygotowane przez ZS nr 6, na których uczniowie przez chwilkę trafią do świata naukowców i zapoznają się z wynalazkami i odkryciami, których dokonano dzięki funduszom europejskim. Sami doświadczą procesu odkrywania przez badanie. Przeprowadzą eksperymenty z kulami lodowymi w pracowni fizycznej metodą IBL – inquire based learning.

Dla kogo: szkoły podstawowe kl. 5-8

Ile osób: do 25 uczniów

Gdzie: ZS nr 6, ul. Nowodworska 70/82, Wrocław

Kiedy: termin do ustalenia

Zapisy: formularz poniżej

Rozgrywki gier planszowych” przygotowanych przez uczniów ZSP nr 21. Zapraszamy do zmierzenia się z grami o tematyce europejskiej, które zostały stworzone i przygotowane przez uczniów.

Dla kogo: szkoły podstawowe kl. 7-8 i ponadpodstawowe kl. 1-2 

Ile osób: do 30 uczniów

Gdzie: ZSP nr 21, ul. Kłodzka 40, Wrocław

Kiedy: termin do ustalenia

Zapisy: formularz poniżej

Cuda architektury wybranych regionów” – to zajęcia przygotowane przez SP nr 3. Uczestnicy będą mieli możliwość poznania charakterystycznych budynków i cech architektury poszczególnych państw europejskich.

Dla kogo: szkoły podstawowe kl. 4-8

Ile osób: do 25 uczniów

Gdzie: SP nr 3, ul. Bobrza 27, Wrocław

Kiedy: termin do ustalenia

Zapisy: formularz poniżej

Zapraszamy na prezentacje przygotowane i przedstawione przez uczniów LO nr 5 przybliżające tematykę Uni Europejskiej, wielokulturowości, możliwości młodych ludzi.

Dla kogo: szkoły podstawowe kl. 6-8

Ile osób: do 30 uczniów

Gdzie: w zgłoszonej placówce

Kiedy: termin do ustalenia

Zapisy: formularz poniżej

Przegląd Piosenki Europejskiej dla solistów.

Organizatorem Konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mariusza Zaruskiego we Wrocławiu.
Przegląd skierowany jest do uczniów szkół podstawowych we Wrocławiu w kategorii klas 4-6 i 7-8.

regulamin_piosenki_europejskie SP3 zgoda przegląd (1)SP3

Gdzie: w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Bobrzej 27 we Wrocławiu 

Kiedy: 06.06.2024 r.

UWAGA!

Zapisy: do 3 czerwca 2024 r. Zgłoszenia uczestników prosimy przesyłać na pocztę sekretariatu Sp3 Wrocław.
W zgłoszeniu przesyłamy imię i nazwisko, klasa, tytuł utworu, autorów oraz podkład 
adres do zgłoszeń:
sekretariat.sp003@wroclawskaedukacja.pl lub sekretariat@sp3.wroc.pl31

Administratorem danych osobowych jest Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, z siedzibą we Wrocławiu (dalej: my). Może się Pani/Pan z nami skontaktować w następujący sposób: - listownie na adres: pl. Dominikański 6, 50-159 Wrocław - przez e-mail: info@wcrs.pl - telefonicznie: tel. 71 77 24 900. Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych. Jest to osoba, z którą może Pani/Pan się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz korzystania z przysługujących Pani/Pana praw związanych z przetwarzaniem danych. Z inspektorem można się kontaktować w następujący sposób: - listownie na adres: pl. Dominikański 6, 50-159 Wrocław. - przez e-mail: iod@wcrs.pl Cele przetwarzania Pani/Pana danych osobowych Będziemy przetwarzać Pani/Pana dane osobowe w następujących celach: 1) w związku z realizacją projektu "Kolorowa Europa", 2) udzielania odpowiedzi na Pani/Pana pisma, skargi i wnioski. Podstawa prawna przetwarzania Pani/Pana danych osobowych: 1) niezbędność do wzięcia udziału w wydarzeniu "Kolorowa Europa" i innych projektach „Wrocławskiej Koncepcji Edukacyjnej” (art. 6 ust. 1 lit. c RODO), 2) konieczności wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze (art. 6 ust. 1 lit. c RODO). Okres przechowywania Pani/Pana danych osobowych: Będziemy przechowywać Pani/Pana dane do momentu zakończenie Projektu. Przysługują Pani/Panu następujące prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych: prawo do wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych (dot. wizerunku), prawo żądania usunięcia Pani/Pana danych osobowych (dot. wizerunku), prawo dostępu do Pani/Pana danych osobowych, prawo żądania sprostowania Pani/Pana danych osobowych, prawo żądania ograniczenia przetwarzania Pani/Pana danych osobowych, prawo do przenoszenia Pani/Pana danych osobowych, tj. prawo otrzymania od nas Pani/Pana danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie informatycznym nadającym się do odczytu maszynowego. Może Pani/Pan przesłać te dane innemu administratorowi danych lub zażądać, abyśmy przesłali Pani/Pana dane do innego administratora. Jednakże zrobimy to tylko, jeśli takie przesłanie jest technicznie możliwe. Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do zawarcia i realizacji umowy oraz wykonywania przez administratora prawnie uzasadnionych obowiązków. Aby skorzystać z powyższych praw, proszę skontaktować się z nami lub z naszym inspektorem ochrony danych (dane kontaktowe w punktach 1 i 2 powyżej). Prawo wniesienia skargi do organu. Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.